Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум от Община Русе.
Филмовият фестивал в Сан Себастиан започна в Испания в петък с нетърпеливо очакваната прожекция на феминисткия римейк на „Емануела“, режисиран от французойката Одре Диуан, съобщи АФП.
Общо 16 филма се състезават за „Златна раковина“ - главната награда на фестивала, който продължава до събота, 28 септември, в баския крайморски град, в присъствието на звезди като Кейт Бланшет, Джони Деп, Памела Андерсън, Изабел Юпер и Моника Белучи.
Сред филмите в конкурсната програма са „Когато идва есента“ на френския режисьор Франсоа Озон, The Last Showgirl на американската режисьорка Джия Копола, El lugar de la otra на чилийската режисьорка Майте Алберди и „Емануела“ на Одре Диуан.
Филмът, прожектиран в петък вечерта, е нова интерпретация на френската класика от 1974 г., режисирана от Жюст Жакен и с участието на Силвия Крис
Варненската галерия „Ларго” подреди сборна изложба под наслов „Лятна разходка по Ларгото“. Това е шесто издание на инициативата, припомни галеристката Милена Димитрова. Тази година експозицията с лятно настроение включва живопис, графика и скулптура.
Ценителите ще открият произведения на автори, които вече не са сред нас - Лиляна Русева, Стоян Цанев и Петър Мичев-Педро. Представени са варненците проф. Стоимен Стоилов, Георги Лечев, Васил Василев, Петьо Маринов, Георги Йорданов, Милен Маринов, Венцислав Марков, Светлин Ненов. Гостуват пловдивските художници Валери Ценов, Александър Димитров, Ангел Герджиков, Юли Шумарев, Ангел Гешев, Атанас Колев, Румяна Русинова, както и Юлиан Йорданов от София, Христо Кралев от Добрич, Цветан Казанджиев от Ямбол и бургаското артистично дуо Николай Ангелов-Гари и Елисавета Ангелова.
Изложбата ще бъде достъпна през целия месец август. Т
Ана Аврамова-Пешева (Mano de Ana) представя новата си изложба „Амалгама“. Експозицията ще бъде показана в Cryptid Art Space в София от 11 до 23 ноември, съобщават организаторите.
„А-мал-га-ма - сплав от живак и други метали. Съвкупност, съчетаване на привидно несвързани компоненти. Колекция от спомени, създадени от интерес към естествознанието и мистицизма, които пряко повлияват цялата работа на Ана. Комбинация от събирани през годините причудливи форми, които намира през годините и работата й в различни медиуми - графика, илюстрация, фотографски техники“, разказват от екипа.
По думите им авторката изучава сливането, амалгамата между науката и мистичните ритуали, прилагани през вековете и тяхната изглеждаща далечна, но всъщност много тясна връзка.
Ана Аврамова-Пешева е родена в София през 1992 г.. Преди пет години се запоз
Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC.
Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.
Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.
Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.
„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду
Групата „Цар Плъх“ представя първата си самостоятелна песен „Бог за ден“.
Песента, която излиза днес, показва новата посока на групата и отваря врата към следващата глава от тяхното музикално пътешествие, коментират от Projector Plus.
По думите им песента съчетава динамиката на модерния метъл и рок с мощни китарни рифове и интензивни синтезатори, създавайки уникален звук, който провокира слушателя не само на музикално, но и на емоционално ниво.
„Текстът се подиграва със съвременната култура на презадоволяване, поставяйки под въпрос ценностите и идеалите, които доминират ежедневието ни. В свят на изобилие, където все пак не спираме да търсим повече, „Цар Плъх“ предизвиква публиката да преосмисли кое е наистина важно“, посочват от Projector Plus.
На сцената първата вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). Вечерта ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.
Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото Тихомир Хойсак - контрабас, и Филип Новосел - тамбура. Към тях ще се присъедини и барабанистът Жан Тетичкович. "Общинският духов оркестър в Русе ще предложи и традиционен джаз с голям състав от професионални музиканти", обясняват организаторите на фестивала.
Хилда Казасян ще изпълни популярни джаз стандарти и нови интерпретации. На сцената ще бъдат също джаз певецът Васил Петров и Теодосий Спасов (кавал). Фестивалът ще завърши с джем сесия с "Джанер Каптан трио" в "Макс клуб". В триото участват Джанер Каптан - бас, Петър Петров - пиано, и Свилен Начев - барабани.
Припомняме, че началото на джаз фестивала в Русе е поставено през 1975 г. от доайена на българския джаз Петър Петров-Парчето, който почина през януари 2013 година.
„Клик“ на испанската трупа „Трукитрек театър“ гостува на 19 и 20 септември в София, в специално поставена инсталация, в парка „Заимов“. Събитието е част от 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, припомнят от института „Сервантес“.
По думите им „Клик“ е научнофантастична драматична комедия, препоръчана за публика над 14 години, в която традиционният куклен театър се комбинира с мултимедиен спектакъл чрез видеопрожекции.
„Това е ретрофутуристична дистопия, в която злодеят Мефистофел се опитва да открадне душата на Фауст. Историята се развива в едно недалечно бъдеще, където човешките същества живеят в едно общество наблюдава
Сопраното Александрина Михайлова дебютира като Микаела в „Кармен“ на Бизе, на сцената на Софийската опера.
Събитието е на 13 октомври, съобщават от операта.
Припомнят, че преди една година певицата направи своя дебют в „Бохеми“ от Джакомо Пучини, в ролята на Мюзета.
Михайлова е от любимите ученици на Райна Кабаиванска, посочват от операта. Явява на прослушване при голямата българска оперна актриса през 2016 година. През 2013 година печели първа награда на международния конкурс „Франц Шуберт“ в Русе и участва в концерт на лауреатите в дом „Витгенщайн“ във Виена през 2014 година. Година по-късно печели специалната награда на името на Гена Димитрова на конкурса Viva Voce в София, както и награда за най-добър млад изпълнител на
Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.
Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели.
На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева). Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа.
Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна
Популярната тенденция за привличане на туристи в музеите е сценографирането на пространствата, каза Мартина Венкова, проектант на музейни експозиции и участник в конференцията „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", която се състоя днес в рамките на Международното изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново.
Според нея най-важното нещо при оформянето на съвременните музейни експозиции е намирането на добрия баланс между очакванията на посетителите и това, което музеят трябва да разкаже.
Понякога може да се получи противоречие между двете неща, защото музеите могат да бъдат доста консервативни, от друга страна съвременната публика иска да се забавлява, но това не означава музеите да се превръщат в атракциони.
Съвременните технологии, дизайн и експозиционна практика са само част от подходите за подобряване на привлекателността на музеите и
Второто издание на 8(ocho) Latín Fest ще се състои на 28 септември на софийската улица „Триадица“, която ще бъде затворена за коли. Програмата е подходяща за всякакви възрастови групи, уточняват организаторите.
По думите им събитието набляга над представянето на авторска музика с висока художествена стойност, изпълнена от професионални музиканти. Програмата включва работилници, танцови класове, музика на живо, занимания за деца. Участие ще вземат групите Free4All , Banda del Padre, DJ Bululú, Calandria и Tropical B.
Целта е да се популяризира културата на Латинска Америка в България чрез музика, танци, типична храна, пресъздавайки карнавалната атмосфера на топлите страни. Ще има уъркшоп перкусии с Buny, Piero and Dizzy и аfro-latin уъркшоп с Maria Cossa, зумба с Ramó